Edit
"War & Peace" Episode #1.5 (TV Episode 2016) Poster

(TV Mini-Series)

(2016)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Harper

Writing Credits  

Leo Tolstoy ... (based on the book by)
 
Andrew Davies ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

Lily James ... Natasha Rostova
James Norton ... Andrei Bolkonsky
Paul Dano ... Pierre Bezukhov
Philippe Maymat Philippe Maymat ... Doctor Metivier
Greta Scacchi ... Countess Natalya Rostova
Adrian Edmondson ... Count Ilya Rostov
Mathieu Kassovitz ... Napoleon Bonaparte
Ben Lloyd-Hughes ... Tsar Alexander
Aneurin Barnard ... Boris Drubetskoy
Guillaume Faure ... Napoleon's Adjutant
Otto Farrant ... Petya Rostov
Aisling Loftus ... Sonya Rostova
David Quilter David Quilter ... Tikhon
Olivia Ross ... Mademoiselle Bourienne
Matthew Stagg Matthew Stagg ... Nikolushka
Jessie Buckley ... Marya Bolkonskaya
Emily Taaffe ... Katya
Jim Broadbent ... Prince Nikolai Bolkonsky
Nicolas Carpentier ... Monsieur Dessales
Sakalas Uzdavinys ... Smolensk Innkeeper
Oscar Pearce Oscar Pearce ... Lieutenant Colonel
Andrew Papkov Andrew Papkov ... Elderly Serf
Paulius Markevicius Paulius Markevicius ... Mounted Officer
Nick Brimble ... Dron
Edward Dogliani ... Angry Peasant
Jack Lowden ... Nikolai Rostov
Harry Lister Smith ... Lieutenant Ilyin
Gillian Anderson ... Anna Pavlovna Scherer
Stephen Rea ... Prince Vassily Kuragin
Rory Keenan ... Bilibin
Tuppence Middleton ... Helene Bezukhova
Alex Bhat Alex Bhat ... Helene's Lover
Fenella Woolgar ... Catiche Kuragina
Andrew Bicknell ... Voronezh Governor
Candida Gubbins Candida Gubbins ... Voronezh Governor's Wife
Emily Lawrance Emily Lawrance ... Voronezh Party Guest
Callum Turner ... Anatole Kuragin
Brian Cox ... General Mikhail Kutuzov
Edgaras Zemaitis Edgaras Zemaitis ... Russian Officer, Borodino
Tom Burke ... Fedya Dolokhov
Lukas Malinauskas Lukas Malinauskas ... Soldier, Russian Camp
Edgar Bechter Edgar Bechter ... French Officer
Dainius Jankauskas Dainius Jankauskas ... Andrei's Orderly
Jolyon Coy ... Kaisorov
Will Attenborough ... Artillery Officer
Tom Lorcan Tom Lorcan ... Artillery Soldier
Paul Bentall Paul Bentall ... Colonel, Borodino
Marc Arnaud ... French Officer
Jean-Baptiste Puech ... French Officer
Yitzchak Averbuch Yitzchak Averbuch ... Borodino Doctor
Justas Valinskas Justas Valinskas ... Dressing Station Orderly
Terence Beesley ... General Bennigsen
Rest of cast listed alphabetically:
Chloe Pirrie ... Julie Karagina

Produced by 

Andrew Davies ... executive producer
Martin Heriot ... associate producer
Bethan Jones ... executive producer
Laura Lankester ... script producer
Darin McLeod ... line producer
Lina Miseikyte ... line producer
Faith Penhale ... executive producer
Natalya Smirnova ... line producer: Russia (as Natalia Smirnova)
Julia Stannard ... producer
Simon Vaughan ... executive producer: Lookout Point
Robert Walak ... executive producer: Weinstein Company
Harvey Weinstein ... executive producer: Weinstein Company

Music by 

Martin Phipps

Cinematography by 

George Steel

Film Editing by 

Mark Eckersley

Casting By 

Susie Figgis
Julie Harkin

Production Design by 

Chris Roope

Art Direction by 

Audrius Dumikas
Henry Jaworski ... supervising art director
Jurgita Zepp

Set Decoration by 

Lina Geciene
Christiane Krumwiede ... supervising set decorator

Costume Design by 

Edward K. Gibbon

Makeup Department 

Jacqueline Fowler ... makeup and hair designer
Paul Hyett ... prosthetic makeup supervisor
Gerda Lauciute ... makeup & hair supervisor
Egle Mikalauskaite ... crowd makeup & hair supervisor (as Egle Mikalauskaite-Griciene)
Galina Ponomaryova ... hair and makeup supervisor: Russia (as Galina Ponomareva)
Jurgita Berziune ... makeup trainee (uncredited)
Jurgita Globyte ... makeup artist (uncredited)
Giedre Jarockaite ... makeup artist (uncredited)
Zaneta Jasiuniene ... makeup artist and hair stylist (uncredited)
Octaviano de Jesus Cesar Junior ... makeup artist (uncredited)
Ray Marston ... wig maker (uncredited)
Sarah Weatherburn ... facial hair maker (uncredited)

Production Management 

Tatyana Bonakova ... production manager: Russia (as Tatiana Bonakova)
Bejhan Kalantar ... post-production supervisor
Daria Pliatskovskaya ... unit manager: Russia
Gordon Ronald ... head of production

Second Unit Director or Assistant Director 

Jamie D. Allen ... second assistant director
Steven Hall ... second unit director
Adam Lock ... first assistant director
Julija Mickenaite ... third assistant director
Kira Sinelshikova ... first assistant director: Russia
Agne Januskyte ... second assistant director: second unit (uncredited)
Christian Otty ... crowd third assistant director (uncredited)
Dagne Puodziunaite ... second second assistant director (uncredited)
Rasa Rimkute ... second assistant director: Lithuania (uncredited)

Art Department 

Ieva Buzinskaite ... art department coordinator
Arturas Cerkauskas ... standby props
Ainis Jankauskas ... assistant art director
Anastasiya Karimulina ... art director: Russia (as Anastasia Karimulina)
Monika Kisieliute ... standby art director
Mindaugas Marcenas ... property master
Stefanie Rasenberger ... production buyer
Ramunas Rastauskas ... assistant property master
Aurimas Spranginas ... standby props
Renuaras Krivelis ... construction manager (uncredited)
Ona Kvintaite ... set dresser (uncredited)
Jenny Turner ... storyboard artist (uncredited)

Sound Department 

Chris Ashworth ... production sound mixer
Tom Deane ... dialogue editor
Alex Ellerington ... sound effects editor
James Harris ... sound maintenance engineer
Stuart Hilliker ... re-recording mixer
Andy Kennedy ... sound effects editor
Jeff Richardson ... dialogue editor
Lee Walpole ... re-recording mixer / supervising sound editor
Philip Clements ... foley mixer (uncredited)
Rory de Carteret ... adr mixer (uncredited)
Sarah Elias ... foley editor (uncredited)
James Harris ... sound recordist: second unit (uncredited)
Vytautas Kizala ... boom operator (uncredited)
Robert Searl ... adr recordist (uncredited)
Catherine Thomas ... foley artist (uncredited) / foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Darius Cicenas ... special effects coordinator
Jens Döldissen ... special effects supervisor (as Jens Doeldissen)
Vladimir Ponikarovsky ... special effects supervisor: Russia (as Vladimir Ponikarovskiy)

Visual Effects by 

Adam Tennant ... roto artist: BlueBolt
Tony Abejuro ... lead matchmover: BlueBolt (uncredited)
Maris Abolins ... digital compositor: BlueBolt (uncredited)
Lucy Ainsworth-Taylor ... executive visual effects producer: BlueBolt (uncredited)
Henry Badgett ... visual effects supervisor: BlueBolt (uncredited)
Angela Barson ... executive visual effects supervisor (uncredited)
Sarah Byers ... matchmove artist: BlueBolt (uncredited)
Phillip Charles-Sweeting ... junior compositor: Bluebolt (uncredited)
Yannick Cibin ... 3d generalist: BlueBolt (uncredited) / crowd technical director: BlueBolt (uncredited)
Lucas Manuel Cuenca ... visual effects artist (uncredited)
Christiant D'Alberto ... compositor: Bluebolt (uncredited)
Catriona Falla ... roto/paint artist: BlueBolt (uncredited)
Richard Frazer ... digital compositor: BlueBolt (uncredited)
Daniel Gardiner ... compositor: BlueBolt (uncredited)
Jan Guilfoyle ... visual effects producer: BlueBolt (uncredited)
Sebastian Hesselsjö ... digital compositor: BlueBolt (uncredited)
Robin Hinch ... visual effects editor: BlueBolt (uncredited)
Allan Torp Jensen ... compositor: Bluebolt (uncredited)
Alex Kennedy ... roto/prep artist: BlueBolt (uncredited)
Roy Peker ... roto/prep artist: BlueBolt (uncredited)
Emeric Saint-Germain ... matte painter: BlueBolt (uncredited)
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: Blue-Bolt (uncredited)
James Sutton ... 3d generalist: Bluebolt (uncredited)
Panos Theodoropoulos ... visual effects production coordinator: BlueBolt (uncredited)
Nick Timms ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Marc Cass ... stunt coordinator
Stanislav Adamickij ... stunts (uncredited)
Regimantas Ivickas ... stunt performer (uncredited)
Jevgenij Kirilov ... stunt performer (uncredited)
Leonid Kotik ... stunts (uncredited)
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Harry Bowers ... first assistant camera
Egidijus Braziunas ... best boy
Giedrius Bukaitis ... best boy
Linas Dikcius ... first assistant camera
Konstantin Dolgorukov ... gaffer: Russia
Vytaitas Gudlevicius ... key grip (as Vytas Gudlevicius)
Wayne King ... gaffer
Mikhail Orekhov ... key grip: Russia
Laurie Sparham ... still photographer
Robert Viglasky ... still photographer
Feliksas Abrukauskas ... additional camera operator (uncredited)
Reima Anttila ... aerial coordinator (uncredited)
Daniel Bartosevic ... qtake operator (uncredited) / video assist operator (uncredited)
David Brickhill-Jones ... aerial cinematography (uncredited)
Marco Godles ... aerial cinematography (uncredited)
Ville Hyvönen ... aerial coordinator (uncredited)
Gediminas Jacikevicius ... second assistant camera (uncredited)
Zdislav Jagelo ... electrician (uncredited)
Rolandas Joneliukstis ... focus puller: second unit (uncredited)
Andrius Masevicius ... electrician (uncredited)
Titas Obelenis ... digital imaging technician (uncredited)
Valerii Petrov ... steadicam operator: second unit (uncredited)
Aleksandr Petrovskij ... video assist operator: second unit (uncredited)
Tuomas Pietinen ... aerial cinematography (uncredited)
Lukas Salna ... camera trainee: second unit (uncredited)
Dziugas Sema ... camera trainee (uncredited)
Martynas Siauciunas ... second assistant camera (uncredited)
Mindaugas Sruogius ... digital imaging technician (uncredited)
Linas Zilys ... key grip: second unit (uncredited)

Casting Department 

Alla Petelina ... casting: Russia
Dalia Survilaite ... casting: Lithuania
Inga Paskeviciute ... extras casting (uncredited)
Vita Survilaite ... casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Daiva Petrulyte ... costume supervisor
Justina Petkeviciuté ... costume department coordinator (uncredited)

Editorial Department 

Kelly Allum ... second assistant editor
Simone Grattarola ... colorist
Nell Green ... post-production coordinator
Lindsey Morrow ... first assistant editor
Nick Timms ... on-line editor (as Nicholas Timms)
Jon Brayford ... post-production coordinator (uncredited)
Steven Worsley ... first assistant editor (uncredited)

Location Management 

Tomas Koplunas ... assistant location manager
Svetlana Lukash ... location manager: Russia
Arnas Ringaitis ... assistant location manager
Jonas Spokas ... location manager
Annija Tetere ... location manager: Latvia
Alfonsas Triskus ... location unit manager
Maxim Volodin ... location manager: Russia
Andrejus Grikenis ... location assistant (uncredited)
Anastasia Kins ... location manager: Russia (uncredited)
Aleksandr Kuzmin ... assistant location manager: Russia (uncredited)

Music Department 

Jack Arnold ... music consultant
Maria Antal ... vocal arranger, lyricist, musician: square piano, piano (uncredited)
Goetz Botzenhardt ... score mixer (uncredited)
Natalie Holt ... composer: additional music (uncredited)
Nathan W Klein ... orchestrator (uncredited)
Andrew Skeet ... orchestrator (uncredited)
Isobel Waller-Bridge ... composer: additional music (uncredited)

Script and Continuity Department 

Will Johnston ... script editor
Marnie Paxton ... script supervisor (as Marnie Paxton-Harris)
Jenna Robbins ... script editor
Jelena Grisina ... script supervisor: second unit (uncredited)

Transportation Department 

Evaldas Dabasinskas ... transportation coordinator (uncredited)
Janusas Gytenis ... picture vehicle coordinator (uncredited)

Other crew 

Ksenia Belousova ... production coordinator: Russia
Paul Biddiss ... military advisor
Chris Brown ... animal consultant / animal welfare supervisor
Matt Curtis ... title designer
Orlando Figes ... historical consultant (as Professor Orlando Figes)
Humphrey Gibbs ... assistant: Julia Stannard
Jovita Jaksyte ... production coordinator
Ifty Khan ... legal & business affairs manager
Clemmie Kirby ... publicist: BBC
Kate Lawson ... publicist: BBC
Dominic Lieven ... researcher (as Professor Dominic Lieven)
Tadas Mackelis ... assistant production accountant
Sarah Millar ... supervising production accountant
Becca Nielsen ... production secretary
Matthew Peacock ... assistant production coordinator: UK
Davina Pem ... assistant production accountant
Jack Peters ... assistant: Tom Harper
Irina Petrenko ... production accountant: Russia
Janice Schumm ... production coordinator
Diana Scrivener ... choreographer
Rita Struziene ... production accountant
Ieva Svitojute ... assistant production coordinator
Neil Swain ... dialect coach
Masha Yermolaeva ... production coordinator: Russia
Karolis Kasikauskas ... set production assistant (uncredited)
Birute Masaityte ... assistant to production coordinator (uncredited)
Dmitry Pervushin ... production translator (uncredited)
Justina Petkeviciuté ... pre-production office assistant (uncredited)
Brittany-Renée Quinn ... creative executive (uncredited)
Olly Rowland ... horse rider (uncredited)
Norvyda Saukaityte ... production assistant: second unit (uncredited)
Juozas Slavinskas ... production assistant (uncredited)
Kristina Vildziunaite ... cast assistant (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed