Edit
Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker (2019) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

J.J. Abrams

Writing Credits  

J.J. Abrams ... (written by) and
Chris Terrio ... (written by)
 
George Lucas ... (based on characters created by)
 
Colin Trevorrow ... (co-writer)
Derek Connolly ... (co-writer)

Cast  

Billie Lourd ... Lieutenant Connix
Oscar Isaac ... Poe Dameron
Daisy Ridley ... Rey
Mark Hamill ... Luke Skywalker
Lupita Nyong'o ... Maz Kanata
Adam Driver ... Kylo Ren
Domhnall Gleeson ... General Hux
Keri Russell ... Zorii Bliss
Carrie Fisher ... Leia Organa (archive footage)
Kelly Marie Tran ... Rose Tico
Dominic Monaghan
Ian McDiarmid ... Palpatine
Richard E. Grant ... Allegiant General Pryde
Billy Dee Williams ... Lando Calrissian
Greg Grunberg ... Snap Wexley
John Boyega ... Finn
Joonas Suotamo ... Chewbacca
Anthony Daniels ... C-3PO
Richard Bremmer ... Actor
Naomi Ackie ... Jannah
Jimmy Vee ... R2-D2
Dave Chapman ... BB-8
Nasser Memarzia ... General
Simon Paisley Day ... General Engell
Brian Herring ... BB-8

Produced by 

J.J. Abrams ... producer (p.g.a.)
Tommy Gormley ... executive producer
Callum Greene ... executive producer
Kathleen Kennedy ... producer (p.g.a.)
Jason D. McGatlin ... executive producer
Michelle Rejwan ... producer (p.g.a.)

Music by 

John Williams

Cinematography by 

Dan Mindel

Film Editing by 

Maryann Brandon
Stefan Grube

Casting By 

Nina Gold
April Webster
Alyssa Weisberg

Production Design by 

Rick Carter
Kevin Jenkins

Art Direction by 

Jim Barr
Claire Fleming
Lydia Fry
Liam Georgensen
Patrick Harris
Paul Inglis ... supervising art director
Samy Keilani
Ashley Lamont
Oliver Roberts
Mike Stallion
Oli van der Vijver ... action vehicles art director
Robert Voysey ... (Construction Foreman)
Matt Wynne

Set Decoration by 

Rosemary Brandenburg

Costume Design by 

Michael Kaplan

Makeup Department 

Natalie Abizadeh ... personal hair stylist: John boyega / personal makeup artist: John boyega
Olivia Ashman ... crowd daily hair trainee / crowd daily make-up trainee
Jessica Brooks ... Hair and makeup artist: crowd
Zoe Clare Brown ... crowd hair supervisor / crowd makeup supervisor
Nicola Buck ... core crowd make up artist
Polly Campbell ... daily crowd junior hair stylist / daily crowd junior makeup artist
Punam Chhatralia ... contact lens optician
Poppy Clouter ... crowd junior hair stylist / crowd junior makeup artist
Carolyn Cousins ... key crowd hair stylist / key crowd makeup artist
Francesca Crowder ... key hair stylist
Richard Glass ... contact lens optician
Chloe Grice ... makeup artist
Alex Harper ... cfx prosthetic make-up artist
Catherine Heys ... second unit
Beth Hyland ... contact lens technician
Holly Jenkins ... daily crowd hair trainee / daily crowd makeup trainee
Flora Moody ... personal hair stylist and makeup artist: Daisy Ridley
Yasmin Munro ... crowd hair and makeup trainee
Heenal Patel ... contact lens optician
Katie Pattenden ... hairdresser and makeup artist crowd dailies
Alex Rapazzini ... crowd trainee hair & makeup artist
Sophie Rechtberger ... special effects hair technician: creature effects
Becky Sheridan ... makeup trainee
Andrew Simonin ... personal hairdresser: Adam Driver
Rosie Sinfield ... crowd daily junior hair and makeup artist

Production Management 

Diala Al Raie ... production supervisor
D.J. Carson ... unit production manager
Ben Dixon ... unit production manager: second unit
Kate Hazell ... unit production manager
Lex Jorgen ... production supervisor
Martin Joy ... production manager: Jordan
Krystal MacKnight ... associate production manager
Stephanie Peters ... associate production manager
Adam Teeuw ... production manager
Michelle Wraight ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarik Afifi ... first assistant director: second unit
Farah Al-Majali ... Crowd key PA
Toyin Ayinde ... Set PA
Tulsi Behl ... Set PA
Mary Boulding ... third assistant director
Glen Carroll ... third assistant director: vfx unit
Dominic Channing-Williams ... floor second assistant director (as Dom Channing-Williams)
James Chasey ... second assistant director crowd: reshoots
Samantha Choat ... additional pa: 2nd unit
Lucia Corbacho ... daily assistant director
Joey Coughlin ... key second assistant director
James Cross ... set production assistant: additional photography
Sekani Doram ... second assistant director: Jordan
Jonny Eagle ... Crowd 3rd Assistant Director
Tommy Gormley ... first assistant director
Alicia Graf ... second unit base/set pa
Stewart Hamilton ... first assistant director: second unit
K.K. Hareb ... second assistant director
Bethan John ... Crowd PA
David Keadell ... additional second unit second assistant director
Ahmad Khomakho ... third assistant director
Victoria Mahoney ... second unit director
Andrew Mckenzie ... additional third assistant director
Lottie Millar ... third assistant director: second unit
Tamir Naber ... first assistant director: Jordan
Ryan Newberry ... second assistant director: second unit
Sam Oyelowo ... Assistant Directors: Set PA
Claudia Priddy ... Set PA: Additional Photography
Emyr Glyn Rees ... third assistant director: Jordan
Tom Rye ... second assistant director: second unit
Matthew Sharp ... first assistant director: vfx unit
Abbie Sheridan ... base third assistant director
Jeff Taylor ... second assistant director: reshoots
Csilla Tornallyay ... additional photography: Base 3rd AD
Ben Wangenye ... Lock Off PA: Dailies
Simon White ... Set PA
Andy Young ... crowd second assistant director

Art Department 

Alex Abelman ... carpenter
Nick Akass ... dressing props
Roxana Alexandru ... assistant art director
David Allcock ... storyboard artist
Kamen Anev ... concept artist
Charlotte Anthony ... junior draughtsman
James Anthony ... modeller sculptor
Will Ayres ... supervising standby prop second unit
Adam Baines ... concept artist: ILM
Dennis Baldwin ... chargehand practical lighting technician
Petra Balogh ... assistant art director
Sophie Dyer Bartlett ... prop modeler
Joanna Barton ... greensman
Rob Bean ... concept modeller / sculptor
Gabor Biro ... greens supervisor
Lucie Bourgeau ... Assistant Buyer
Ian Bunting ... 3d set designer
Dan Burke ... lead graphic designer
Martin Campbell ... prop modeller
Rachel Carvill ... assistant props coordinator/buyer
Renato Cavallaro ... senior props trainee
Jack Cave ... assistant modelmaker
Bob Cheshire ... concept artist
Samantha Choat ... Greensman
Danny Clark ... assistant art director: additional photography / senior draftsman
Steffan Clark ... assistant sculptor
Jeff Clarke ... dressing props
Nick Clayton ... carpenter
Laura Collins ... set dresser
Roman Coltellaro ... lead standby greens
Jennifer Coronado ... ILM Art Department
Ian Crooks ... propmaker: DB
Quentin Davies ... prop storeman
Helen Dawson ... draughtsman
Gina De Ferrer ... specialist art researcher
Charles De La Mare ... greensman
Louise Dobson ... art department coordinator
Liam Doran ... stagehand
Martyn Doust ... supervising dressing prop/workshop supervisor
Madeleine Dymond ... art department assistant
Luke Elkins ... greensman
Charlotte Epstein ... creatures effects / prop modeller
Kinana Fakhoury ... art coordinator
Sam Farr ... set dresser
Emma Faulkes ... painter
Jack Ferguson ... dresser
Genevieve Ferrier ... digital asset manager
Darren Fitzsimons ... sculptor
Pip Fox ... Supervising Prop Armourer
Matt Francis ... junior draughtsperson
Jack Garwood ... assistant prop master
Hannah Gautrey ... set decoration assistant
Matt Geldard ... art department assistant
Daniel Gibson ... standby greensman
Clara Gomez del Moral ... assistant art director
Larry Gooch ... scenic painter
Darren Goodhead ... Prop Modeller
Georgia Grant ... junior draughtsperson
Emma A Graveling ... art department assistant
Gary Greenham ... dressing props
Sean Hargreaves ... senior concept designer
Phil Hawley ... prop painter
Sam Hollobon ... charge hand scenic painter
Euan Holmes ... props trainee
Peter Hooper ... key greensman
Charlie Horwood ... senior trainee standby prop
Glencora Howe ... greenswoman
Fliss Jaine ... art department co-ordinator / art department manager
Chloe James ... assistant set decorator
Peter James ... on set art director
Holly Jenkins ... art department general assistant
Jesse Jones ... drapesmaster
Thomas Jones ... Advanced prop modeller
Timayne Jones ... props
Rob Jose ... lead modeller
Nasser Kadamani ... propman
Josie Kealy ... assistant graphic designer
Samantha Kelm ... Hand props and weapons painter
Joshua Kemp ... props trainee: dailies
Madhav Kidao ... assistant art director
Jamie Knight ... Prop Modeller
Hannah Kons ... graphic designer
Benjamin Last ... concept designer
Sophie Le Lievre ... sculptor
Peter Lee ... senior propmaker
David Vyle Levy ... concept artist
Alex Lewry ... drapesman
Imogen Lloyd ... props petty cash buyer
Neneh Lucia ... art department assistant
Jake Lunt Davies ... concept designer
Tony Marks ... supervising carpenter
Lily Mathiszig-Lee ... chargehand hand prop and weapons painter
Andrew McCarthy ... location set decorator
Hugh McClelland ... assistant art director
Jon McCoy ... concept artist
Duncan McNeil ... supervising props carpenter
Rob Menzer ... sculptor
Sonny Merchant ... supervising stand-by propman
Hannah Storm Miles ... standby painter second unit
Laura Miller ... assistant art director
Hadi Minem ... props
James Patrick Munro ... trainee standby props
Eddie Murphy ... charge hand carpenter
Ellie Murphy ... action vehicles buyer
Billy Noonan ... prop modeller
Mark O'Kane ... 3D Concept Artist
Roberto Oliveri ... greens stand-by
Lizzie Osborne ... draughtsman
Wolfgang Osterholzer ... carpenter
Anthony Owen ... charge hand carpenter
Russell Oxley ... scenic artist
Alina Papp ... standby art director: second unit
Inhui Park ... trainee sculptor
Jamie Peck ... carpenter
Sofia Pereira ... action vehicles props
Adrian Platt ... supervising dressing props
Helen Player ... assistant buyer
Francis Poirier ... sculptor
Peter Popken ... concept artist
Andrew Proctor ... assistant art director
Miguel Quina ... prop modeler
Anita Rajkumar ... draughtsman
Adam Rashbrook ... stagehand
Samantha Redwood ... assistant set decorator
Justin Richards ... greens buyer
Tor Richards ... greensman: level 1
Lisa Royle ... model maker
Jack Salkeld ... chargehand dressing props
Joe Sanchez ... set decoration assistant
Sarah Sanderson ... archivist
Jo Sansom ... draughtsman
Ameer Saudi ... cut outpropman
Phil Saunders ... concept designer
Matthew Savage ... concept artist
Ross Sears ... standby greenscreen stagehand
Jamie Seymour ... props
Nizaad Shah ... Prop Modeller
Dominic Sikking ... graphic designer
Matt Sims ... assistant art director
Craig Skerry ... digital asset manager
Nick Slater ... carpenter
Bethany Spence ... lead greens dresser
Charlie Summerville ... stand-by props
Darren Sutton ... sculptor
Stephen Swain ... assistant art director
Xavier Swinton Byrne ... dressing props
Sara Taddei ... draughtsperson
Chloe Taylor ... petty cash buyer
Conrad Thompson ... hod sculptor
Andrew Tilhoo ... draughtsman
Dave Tincombe ... chargehand dressing props
Will Todd ... props trainee: dailies
Hannah Treharne ... props
Daniel Valentine ... greensman
Manuel Vilaseca Vaya ... set dresser
Rowena Vickerman ... greens modeller
Christopher Vincent ... set designer
April Wallace ... prop department coordinator/buyer
Jonathan Wallace ... assistant storeman hand props & weapons
Andree Wallin ... concept artist
Brigitte Ward-Holmes ... production buyer: construction
Damian Léon Watts ... assistant art director
Michael Weaver ... painter / set painter
Ryan Westington ... greensman
Hannah Wiessler Leas ... set dec junior daughtsperson
Buddie Wilkinson ... dressing props
Gabriel Wilkinson ... stand-by props
Jamie Wilkinson ... property master
Simon Wilkinson ... Assistant Propmaster Handprops and Weapons
Bradley Woodbridge ... painter
Melody Woodford ... digital asset manager/vfx consultant
Lucy Yates ... Set Dec buyer/Additional Photography
Schwerthelm Ziehfreund ... props

Sound Department 

David Acord ... sound designer / supervising sound editor
Frank Barlow ... boom operator: additional photography splinter unit
Ben Burtt ... sound designer
Nicolas Colantuoni ... sound services: International theatrical trailer
Blake Collins ... foley mixer
Barry Coxhead ... Sound Assistant
Niall Cropper ... boom operator: additional photography splinter unit dailies
Justin Doyle ... sound effects editor
Mitch Low ... production sound mixer: additional photography.
Keith Morrison ... 2nd assistant sound 2nd unit dailies
Andy Nelson ... re-recording mixer
Robert Stambler ... additional sound design
Ivor Talbot ... sound mixer: additional photography splinter unit
Addison Teague ... sound effects editor
Stuart Wilson ... Production Sound Mixer
Matthew Wood ... supervising sound editor
Renzo Garcia ... second assistant sound: dailies (uncredited)

Special Effects by 

Vince Abbott ... special effects lead senior technician
Miles Ascough ... special effects
Lauren Barrand ... creature puppeteer
Vanessa Bastyan ... supervising animatronic designer cfx
Elisabet Berggren ... fabricator: Key Fabricator
Tim Berry ... Animatronic Designer: Creature FX
Nick Bonathan ... Special Effects Lead Senior Technician
Richard Cheal ... Senior special effects technician
Andy Colquhoun ... senior animatronic designer: Creature FX
Patrick Comerford ... creature puppeteer
Chris Corbould ... senior technician
Javier Coronilla ... Animatronic Designer
Katy D'Cruz ... creature fx trainee
Neil Damman ... special effects technician
Alicia Davies ... special effects coordinator
Brett Ellis ... special effects assistant technician
Dave Eltham ... special effects senior technician
Dean Ford ... Senior Special Effects Technician
Dixie George ... mould maker: Creature FX
Andre Gilbert ... Sculptor: Creature FX
Tom Goodman ... explosives engineer
Emilia Harris ... cfx dresser: dailies
Peter Hawkins ... key animatronic designer: Creature FX
Gustav Hoegen ... supervising animatronic designer
Sophie Hutton ... special effects coordinator
Dagan Jurd ... special effects technician
Farah Karouta ... special effects assistant
Fred Kello ... special effects technician
Peter Kersey ... Senior technician
Cerina Knott ... key modeller: Creature Effects
Sophie Le Lievre ... modeller
Joshua Lee ... senior animatronic designer: Creature FX
Jem Lovett ... Special Effects Workshop Supervisor
Rebecca S MacLeod ... Creature FX production secretary
Roger Mann ... Special Effects Senior Technician
Mike March ... special effects assistant technician
Waldo Mason ... cfx supervising modeller: droid shop
Rob Mear ... senior modeller
Steve Mosley ... senior special effects technician
Alan Murphy ... senior animatronic designer: Creature FX
Luke Murphy ... floor supervisor: second unit
Sam Nicholson ... Animatronic Designer
Simon Northcott ... animatronic designer
Laura Odette Phipps ... moldmaker/laboratory technician
Dave Poole ... special effects lead senior technician
Lina Abu Rezeq ... special effects assistant (as Lina Abu Rizeq)
Scott A. Riley ... CFX 3D Modeller
Neal Scanlan ... creature and special make-up effects creative supervisor
Giulia Scati ... modeller
Sean Schofield ... creature effects modeller
Darren Shearwood ... Senior Special Effects Technician
Lucy Sibbick ... CFX Prosthetic make up supervisor
Paul Szebesta ... creature effects modeller
Thomas Tuohey ... mechanical assembly
Dominic Tuohy ... special effects supervisor
Tony Turner ... special effects lead senior technician
Richard Van Den Bergh ... special effects
Paul While ... mouldmaker
Henry Wolff ... special effects technician
Steve Wright ... senior animatronic designer: Creature FX

Visual Effects by 

Harsh Agrawal ... texture and lookdev artist: ILM
Silvio Alberti ... compositor: Industrial Light & Magic
Juan Alonso ... digital compositor
Shudhdodhan Milind Ambhore ... finaling compositor-artist: Deluxe Stereo D
Sean Amlaner ... compositing supervisor: Lumeni Productions
Erin Anderson ... visual effects coordinator
Miles Anderson ... film scanning supervisor
Tor Andreassen ... digital compositor: ILM
Siau Yene Ang ... digital compositor
Paul Ashall ... layout artist: Industrial Light & Magic
Alexandre Bain ... digital compositor
Richard Bain ... visual effects supervisor: 2nd unit
Yunus Balcioglu ... senior fx technical director: MPC
Sam Bassett ... Compositing supervisor: ILM
Claudio Bassi ... lead compositor: Industrial Light & Magic
Tomas Battersby ... visual effects production assistant
Boyan Baynov ... Lighting TD: ILM
Nicolas Beaufays ... digital compositor: ILM
Avinash Bhandary ... Compositor: BaseFX
Dom Biddulph ... visual effects
Andrea Biferi ... lighting technical director
Daniele Bigi ... visual effects supervisor: ILM
Kerry Joseph Blackman ... Assistant Visual Effects Editor
Adam Blank ... senior layout artist: ILM
Gregory Bossert ... layout artist: ILM
Scott Bourne ... compositor: ILM
Keith Bratton ... visual effects best boy: ILM/32Ten Studios
Dan Brittain ... digital compositor
Mike Brown ... visual effects
Simon Burchell ... postviz editor
Jennifer Burke ... digital compositor
Daniel Caffrey ... layout artist: Industrial Light & Magic
Rob Caisey ... visual effects assistant coordinator: additional photography
Pau Calsina ... visual effects artist
Huseyin Caner ... Photogrammetry and Lidar Supervisor: Gentle Giant Studios
Dan Carney ... technology: ILM
Silvio Castagna Muscella ... layout artist: Industrial Light & Magic
Edward Catley ... layout artist
Karhoe Chan ... senior layout technical director: Industrial Light & Magic
Can Chang ... compositor: ILM
Matthieu Chardonnet ... senior effects technical director: ILM
Benjamin Charles ... roto & paint artist: Industrial Light and Magic
Eugene Matthew Cheong ... roto/paint artist: ILM
Simon Chiu ... VFX Data Wrangler: Main Unit
Sandra Chocholska ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Ian Chriss ... visual effects key grip: ILM/32TEN Studios
Diana Chu ... visual effects production coordinator: ILM
Lester Chung ... Senior Lighting TD: ILM
Mihai Cioroba ... crowd technical director: Industrial Light & Magic
James Clyne ... vfx art director
Emanuele Comotti ... Industrial Light & Magic
Carlos Conceicao ... global head of dpr: basefx
Miquel Àngel Corominas Pla ... fx technical director: Industrial Light & Magic
Krishnamurti Costa ... senior digital artist: ILM
Kevin Couture ... lighting technical director: ILM
Ed Coy ... senior generalist: ILM
Anna Creasy ... associate production manager: Lucasfilm
Scott Dace ... senior animator: ILM
Sian Davies ... visual effects coordinator
Jeffrey de Guzman ... environment supervisor: ILM
Lisa Deaner ... visual effects supervisor: DMG
Nicolas Delbecq ... effects supervisor: Industrial Light & Magic
Brandon James Dickson ... visual effects coordinator
Gerard Diefenthal ... visual effects coordinator
Miran Dilberovic ... previs/postvis artist
Hannes Doornaert ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Lisa Theresa Downey-Dent ... visual effects coordinator
Julien Ducenne ... lead compositor: ILM
Peter Dworin ... digital artist
Thomas Døhlen ... visual effects artist
Abdullah Ecirli ... Digital compositor: ILM
D. Edwardz ... visualisation supervisor
Adam J. Ely ... senior concept artist: Industrial Light & Magic
Dan Enstrom ... digital compositor: ILM
Louis Falcon ... Data wrangler
Cecy Falls ... visual effects coordinator
TJ Falls ... visual effects producer
Susana Fernández Casco ... Paint/Roto Artist: Industrial Light & Magic
Jake Ferris ... layout artist: ILM
Kiel Figgins ... senior animator: ILM
Dan Finnegan ... visual effects artist
Ludovic Fregé ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Iman Natalia Fuad ... Texture Artist: BaseFX
Martin Furman ... visual effects: Industrial Light & Magic
Daniel Stefan Gagiu ... surfacing/environment artist: ILM
John J. Galloway ... compositing supervisor: ILM
Jesus Garrido ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Thibault Gauriau ... lead FX: ILM
Hongfei Geng ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Jack George ... Lead Data Wrangler
Rino George ... digital paint artist: ILM
Elisa Mongil Gestido ... visual effects production assistant
Mauro Giacomazzo ... Creature Supervisor
Walter Gilbert ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Geoffroy Givry ... technical director: ILM
Daniel Gonzalez Solozabal ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Sam Gough ... photogrammetry 3d scan artist
Ethan R. Graham ... visual effects
John Gresko ... digital artist
Jonny Gu ... digital compositor: ILM
Amandine Gutierrez ... visual effects coordinator
Roger Guyett ... visual effects supervisor
Stian Halvorsen ... senior effects technical director: ILM
Alex Hanneman ... digital compositor
Sam Hanover ... Layout artist: Industrial Light & Magic
Karolina Hardinger ... visual effects artist
Travis Harkleroad ... visual effects artist
Stacie Hawdon ... environment artist: ILM
Alex Heffner ... visual effects and augmentation lead
Ian Hensley ... visual effects coordinator
Guillaume Hoarau ... FX TD: ILM
Andrew Hodgson ... Modeller: ILM
Bruce Holcomb ... digital modeling supervisor
Mike Hong ... modeler: ILM
Ryan Hopkins ... digital effects artist: ILM
Chris Hurtt ... Lead Character Animator
Umar Adam Aziz Hussain ... visual effects production manager: Industrial Light & Magic
Zaki Hussain ... VFX Production Assistant: ILM
John Iskandar ... lead lighting technical director: ILM
Jill Isner ... software development manager: Stereo D
Joël Itshindo ... scanning technician
Kaya Jabar ... virtual production supervisor
Eleanor Jackson ... crowd td: ILM
Jack Jenkins ... Paint/Roto Artist: Industrial Light & Magic
Kimane Juneau ... production assistant-industrial light &magic
Lukas Kampichler ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Rosie Keane ... layout artist: ilm london
John Kearns ... digital restoration
Mark Keetch ... lead hard surface modeller: ILM
Kelly Fan ... Layout artist: ILM
Kerstin Kensy ... visualization production manager: the third floor
Oliver Kirchhoff ... layout artist: industrial light & magic
Martin Allan Kloner ... visual effects editor
Amit George Kuruvilla ... digital effects supervisor: ILM
Evan Kwan ... compositor: ILM
Felder Kwek ... senior layout artist: Industrial Light & Magic
Julian Körrenz ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Charles Lai ... compositing supervisor: ILM
Martin Lapp ... lead fx technical director: Industrial Light and Magic
Julien Lasbleiz ... lighting artist: ILM
Kim Lavery ... executive producer: gentle giant studios
Asier Hernaez Lavina ... senior cg generalist
Kerry Lee ... layout & matchmove artist: ILM
Marco Lee ... environment capture: Drone Pilot
Guillaume Lenoel ... lighting td: ILM
Matt Leonard ... vfx trainer: ILM
Janet Lewin ... visual effects producer: Lucasfilm
Todd Liddiard ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Kim Lindqvist ... texture artist: ILM
Daniel Llussà ... fx td: ILM
Reilly Lohr ... senior texture painter
Gabriel Lopez ... digital compositor: ILM
Russell Lum ... visual effects associate producer: Industrial Light & Magic
Lukas Lundberg ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Francesco Lupo ... senior groom td: ILM
Anna Mabarak ... visual effects production coordinator: ILM
Miguel Macaya ... senior compositor: Industrial Light and Magic
Annie Macleod ... visual effects line producer: ILM
Cristiane Teles Maia ... technical support
Arnaud Malherbe ... effects technical director: Industrial Light & Magic
Jona Maluck ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Robin Mangat ... Layout Artist: Industrial Light and Magic
Tim Marinov ... visual effects artist
Jan Maroske ... Compositing Supervisor: ILM
David Marsh ... lighting supervisor: ILM
Gordon Marshall ... digital compositor: ilm
Dominic Martin ... digital artist
Jose Martin ... senior creature technical director: ILM
Tom Martinek ... senior digital artist
Geordie Martinez ... crowd supervisor
Rafael Martins ... Layout Artist: Industrial Light & Magic
Rudy Massar ... senior creature modeller: Industrial Light & Magic
Arnaud Mavoka-Isana ... Mocap TD/Motion Editor
Brooke Meacham ... VFX Production Manager
Zoe Medcraft ... visual effects assistant coordinator
David Meny ... CG look development lead
Nick Mikesell ... visual effects production coordinator: ILM
Vimal Raj Mohan ... layout artist: Industrial Light and Magic
Mathew Monro ... lighting td: ILM
Daniel Moreno ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Henry Mountain ... Photogrammetry 3D Scan Artist: Gentle Giant Studios
Andy Mulligan ... Layout artist: ILM
Steven Muniz ... senior pipeline technical director: ILM
Dennis Müller ... senior lighting technical director: Industrial Light & Magic
Naren Naidoo ... senior digital paint artist: ILM
Masa Narita ... lead hard surface modeler: ILM
Ben Neall ... texture supervisor: ILM
Trent Newton ... ingest/delivery department: Stereo D
Charlie North ... previs coordinator: the third floor inc
John O'Connell ... senior cg generalist
Rick O'Connor ... Animator: ILM
Matteo Olivieri-Dancey ... digital compositor
Raphael Oseguera ... roto department manager
Konstantinos Panagiotopoulos ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Bhavik B. Patel ... digital compositor: Industrial Light & Magic - U.K
Mitul Patel ... fx supervisor
Lakshantha Pattapola ... creature fx digital assets & video supervisor
Henry Pearce ... lead 3d scanning technician: gentle giant studios
Gina Phoo ... roto/paint artist: ILM
Vance Piper ... visual effects first assistant camera: ILM/32Ten Studios
Katie Plumer ... Associate Production Manager: Lucasfilm
Danny Popovic ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Ed Price ... 2nd Unit Lead Data Wrangler
Andrew Proctor ... environment supervisor
Giorgia Pulvirenti ... compositor: Industrial Light & Magic
Simon Rafin ... lead compositor: ILM
Roberto Raio ... animator
Edward Randolph ... Visual effects producer: ILM
Michelle Redman ... digital paint artist: ILM
Brett Reyenger ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Ellie Ritchie ... visual effects coordinator
Paul Robinson ... jnr layout artist: ILM
Dane Rockingham ... technical specialist
Timothy Rodriguez ... concept artist: ILM
Calvin Romeyn ... compositor: ILM
Jessica Royce ... Production Coordinator
Thomas Salama ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Gregory Salter ... lead artist: compositing: ILM
Miguel Santana da Silva ... digital compositor: ILM
Dan Schick ... Digital Compositor: ILM
David Schott ... digital compositor
Victor Schutz ... senior computer graphics supervisor: ILM
Sebastian Schütt ... digital compositor: ILM
Roger Serrabassa Vilar ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Chris Shellenberger ... visual effects gaffer: ILM/32Ten Studios
Elvin Siew ... texture supervisor: ILM
Tomos Sion ... digital compositor
Natalie Smith ... digital paint artist: Industrial Light & Magic
Dan Snape ... visual effects supervisor: ILM
Bjorn Blaaberg Sorensen ... digital artist
Chris Stefiuk ... hard surface modeler: ILM
Markus Sterner ... Senior Lighting TD: ILM
Eline Strijdonk ... FX TD: Industrial Light & Magic
Jeff Sutherland ... compositing supervisor: ILM
Pat Sweeney ... visual effects director of photography: ILM/32Ten Studios
Lionel Taillens ... visual effects artist
Lai Lin Tang ... Layout Artist
Wilson Tang ... digital restoration
Shivas Thilak Anthikkat ... digital paint supervisor: ILM
Joseph Thomas M. ... layout artist: ILM
Shermaine Toh ... Compositor: Industrial Light and Magic
Elena Topouzoglou ... digital compositor
Stefano Trivelli ... in-house visual effects supervisor
Sarah Trop ... pipeline technical director: Industrial Light & Magic
Dawn Turner ... visual effects producer
Noor Valibhoy ... generalist: ILM
Luke Vallee ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Vladimir Valovic ... senior compositor: ILM
Jan van de Laar ... compositor
Lies Veldeman ... Senior Compositor: Industrial Light & Magic
Elliott Viles ... visual effects
Tracy Villeda Meneses ... digital paint artist: ILM
Jaime Visedo ... previs artist: The Third Floor
David Vivaldini ... digital compositor: Industrial Light & Magic
Anne Vu ... compositor: Industrial Light & Magic
Yoshi Vu ... Senior Generalist: ILM
Alex Walklate ... 3D Scan Technician
Zhou Wan Yi ... fx td
Peter Welton ... paint artist
Dan Wheaton ... digital matte supervisor: Industrial Light & Magic
Marc Whitelaw ... digital compositor
Kristofer Whitford ... digital compositor
Stephen T.Y. Wong ... senior compositor: Industrial Light & Magic
Mark S. Wright ... visual effects editor: ILM
James Yeoman ... visual effects production manager
Takashi 'Tak' Yoshida ... digital artist supervisor
Dean Yurke ... digital compositor
George Zwier ... postvis artist: The Third Floor

Stunts 

Joel Adrian ... stunt double: Adam Driver
Ashley Beck ... stunt performer
Adam Bowman ... stunt performer
Andrew Burford ... stunt performer
Marvin Campbell ... stunt performer
Ben Collins ... stunts
Tom Cotton ... stunt performer
James Cox ... stunt performer
Matt Da Silva ... stuntman
Nicholas Daines ... stunt performer
Matt Fraser Dawson ... stunt performer
Caitlin Dechelle ... stunt double: Daisy Ridley
Arie Dekker ... stunt double: Chewbacca
Jamie Dobb ... stunt driver
Rachael Evelyn ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Doren John Farmer ... stunt performer
Pete Ford ... stunt performer
Grace Franzl ... stunt performer
Eduardo Gago Muñoz ... stunt performer
Elliot Hawkes ... utility stunts
Michael Hoad ... special action performer
Eunice Huthart ... stunt coordinator
Robbie Keane ... stunt performer
Tolga Kenan ... head stunt rigger
Joe Kennard ... stunt performer
Martin Klebba ... stunts
Bogdan Kumshatsky ... stunt performer
Mike Lambert ... Fight Coordinator
Claire Lawrence ... stunt performer
Felix Leech ... stunt performer
Sarah Lochlan ... stunt performer
Sonny Louis ... stunt performer
Kevin Lyons ... stunt rigger
Marc Mailley ... assistant stunt coordinator
Katie McDonnell ... Stunt double: Daisy Ridley
Adrian McGaw ... stunt performer
Kye Mckee ... stunts
Marie Mouroum ... Stunt double: Naomi Ackie
Camilla Naprous ... horsemaster
Benos Noble ... stunt performer
Rashid Phoenix ... stunt performer
Laurent Plancel ... stunt performer
Rubie Planson ... stunt double: Daisy Ridley
Peter Robinson ... stunt rigger
Tom Rodgers ... stunt performer
Luke Scott ... stunt performer
Anton Simpson-Tidy ... utility stunts
Anthony Skrimshire ... stunt performer
Mens-Sana Tamakloe ... stunt performer
Luke Tumber ... stunt driver / stunt performer
Nicolas Wang ... stunt performer
Andy Wareham ... utility stunts
William Willoughby ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Steve Ahn ... drone technician
Colin Anderson ... a camera operator / camera operator
Neil Ashton ... electrician
Peter Ayriss ... drone pilot
Darren Bailey ... grips libra technician
Hosni Al Baqa ... gaffer: Jordan unit
Liam Beard ... daily video playback operator: splinter unit
Alex Bender ... second assistant camera: "b" camera, main unit
Michael Berglund ... russian arm tech
George Bird ... floor chargehand
Daniel Bocking ... console operator
Erik L. Brown ... first assistant camera: "a" camera / steadicam operator: second unit
Lauren Byrne ... camera trainee: second unit, dailies
Salvador Cachu ... best boy grip
Adam Camacho ... grip
Alex Collings ... second assistant camera, "a" camera, main unit
Ashley Cooke ... data manager
Jarvis Coxwell ... video assistant
Charlotte Croft ... camera trainee
Chris Dickinson ... lighting technician: second unit
Birgit Dierken ... b camera operator: second unit, dailies
Billy Dunn ... lighting technician
Mike Farr ... lighting technician
Jon Fenech ... video assistant: second unit, stills unit
Max E. Fisher ... video trainee: dailies
Kyran Ford ... rigging lighting technician
Matthew Fox ... Video assist Assistant
Mike Foyle ... drone pilot
Neil Frazer ... wirecam programmer
Dan Gamble ... 'c' camera, main unit
Tom Gamble ... central film loader: second unit, dailies
Dan Garlick ... best boy grip: second unit
Will Gething ... camera trainee: second unit
Daniel Glazebrook ... central loader: additional photography
Peter Graf ... aerial camera system technician
Dave Gray ... stand by rigger
Woody Gregson ... second assistant camera: second unit, Jordan
Pippa Griffith-Jones ... video assistant: second unit
Graham Hall ... camera operator
Dave Hamilton-Green ... b camera operator: second unit / steadicam operator: second unit
Colin Hazell ... crane tech: main unit
Sam Hazell ... crane tech
Des Hills ... russian arm precision driver
Gary Hymns ... key grip
Aidan Kelly ... drone pilot
Jack Kelly ... video trainee
Lizzie Kelly ... video assist operator: second unit
Abdullah Khan ... video assist trainee: second unit
Alun Knott ... drone operator
Dora Krolikowska ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Fredericka Lathbridge ... camera trainee: second unit, dailies
Daniel Lillie ... second assistant camera: a camera, second unit
Joe Macaluso ... key grip: Los Angeles photography
John Marzano ... aerial director of photography/drone operator
David Maund ... key grip: second unit
Alex McCormack ... Creatures Video Assistant
Guy McDonald ... wire cam rigger
Suellen Meidell ... crane technician
Ed Miller ... Portrait Gallery Photographer
Josh Milne ... libra head technician
Chester Milton ... Camera PA: main unit
Simon Muir ... dolly grip
Sergius Nafa ... first assistant camera: "a" camera
Lee Narby ... lighting technician
Gary Nolan ... lighting technician
David B. Nowell ... aerial director of photography
Stephen Oh ... drone camera operator
Jonathan Olley ... still photographer
Richard Palin ... playback technician
Robert Palmer ... first assistant camera, 'b' camera, main unit
George Pedol ... video assistant
Lee Perkins ... lighting technician
Toby Plaskitt ... russian arm operator
Elliott Polley ... b camera grip: main unit
Andrew Rowlands ... cinematographer: second unit
Luke Selway ... second assistant camera: second unit
Richard B. Shean ... video playback operator: 2nd unit
Arran Shearing ... libra technician: Jordan
Dave Sherman ... electrician: seond unit
Alex Shipman ... assistant camera: EPK
Gary Smith ... best boy grip
Rob Stagg ... drone camera operator
Alex Teale ... best boy loader: main unit
Andy Thomson ... telescopic russian arm technician
Mustafa Tyebkhan ... digital imaging technician
Robyn Watt ... camera trainee: second unit
Gavin Weatherall ... wirecam supervisor
Paul Wheeldon ... first assistant c camera
Zoe Whittaker ... video operator
John L. Wilson ... still photographer: second unit
Nick Woollard ... hod practical electrician
Matt Wright ... second assistant camera: dailies
George Zador ... video assist operator: main unit, test-shoots
Chris Hinchcliffe ... wirecam (uncredited)

Animation Department 

Philip Barnard ... animator
David Crispino ... lead animator
Felipe de Lanteuil ... animator: ILM
Rodrigo Guerrero ... animator
Jean-Denis Haas ... animator
Arne Hain ... Stop Motion Animator
Kemal Kemal ... Animator: Industrial Light & Magic
Chris McGaw ... animator
Lee McNair ... Animation Supervisor
Yuhon Ng ... Animator
Athavan Rajaratnam ... animator
Jeff Struthers ... animator

Casting Department 

Sara Freedland ... casting assistant
Lanette Marquardt ... ADR Voice Casting (US version)
Caroline Pommert-Allegrante ... casting assistant: New York
Martin Ware ... casting associate
Jake Warnecke ... casting assistant
Angela Young ... casting associate
Charlotte Chapman ... casting assistant (uncredited)
Terri Douglas ... adr voice casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Jennifer Alford ... costume cutter
Phoebe Allies ... Tailor / tailor
Stella Atkinson ... assistant costume designer
Helena Bennett ... costume maker
Pierre Bohanna ... Costume FX H O D Modeller
Sue Bradbear ... key costume maker
Helen Braham ... costume maker
Victoria Burton-Kelly ... costume props maker
Kasia Chojnowska ... costumer/costume cutter
Henry Christopher ... costumer
Kate Collis ... Costume maker
Lorraine Cooksley ... senior costume maker
Benjamin Crean ... costume prop maker
David Crossman ... costume supervisor
Glyn Dillon ... chief concept artist
Neil Ellis ... Costume prop maker
William Evans ... costume assistant
Natasha Freeman ... Costume maker
Maria Garces ... costume assistant (as María Garcés)
Libby Guy ... textile artist
Louis Guyon ... costume fx trainee modeller
Ali Halliday ... assistant modeller (as Alí Halliday)
Beth Harris ... Costume FX Junior Modeller
Darren Howton ... Costume FX
Sarah Humphrey ... costume cutter
Sally James ... costume assistant: truck
Helen Jerome ... wardrobe assistant
Ian Jones ... Key costume prop maker
Vivienne Jones ... assistant costume designer
Eniko Karadi ... costume maker
Leanne Katkhuda ... Crowd costume assistant: Jordan
Sarah Lau ... assistant textile artist (as Sarah Rogers)
Reece Lawlor ... costume fx trainee modeller
Kate Lawson ... Textile artist
Elaine Mansouri ... costume maker
Molly Martin ... costume prop maker (as Molly Smith)
Roxana McIntyre ... textile artist: daily
Heidi McQueen-Prentice ... costume assistant
Calandra Meredith ... key costumer: Miss Ridley
Carla Monvid ... junior assistant costume designer
Zina Mufleh ... costume assistant: Jordan
Neil Murphy ... wardrobe supervisor
Kathryn Mysko Von Schultze ... Costume maker
Gary Page ... specialist key costume cutter
Selene Pearson ... costume buyer
Hannah Elizabeth Richards ... breakdown artist
Lisa Robinson ... costume maker
Sonny Roffel ... costume maker
Margarethe Schmoll ... Costume maker
Rebecca Sellors ... costume maker
Harvey Smith ... costume fx assistant modeller
Zeina Soufan ... costume supervisor: Jordan
Rupert Steggle ... wardrobe assistant
William Steggle ... wardrobe master
Kieron Stone ... costume assistant
Zoe Taylor ... Costume Maker
Richard Thomas ... Costume FX key
Camilla Thomson ... costume maker daily
Sadie Tilbury ... Senior Textile Artist
Aaron Timperley ... Crowd Master
Thomas Traxler ... Costume Cutter
Jo Van Schuppen ... costume cutter
Eve Walker ... costume accountant/coordinator
Emily Ann Watson ... costume props maker: dailies
Calum Alexander Watt ... concept artist
Carrie-Louise Webb ... costume junior modeller
Sam Williams ... costume concept modeller

Editorial Department 

James Barham ... first assistant editor UK: additional photography
Patrick Barry ... physical asset manager: Pinewood Digital
Kim Bradfield ... dailies film scanner
Jake Chapman ... dailies visual effects operator
Jena Cheung ... third assistant editor
Chris Dewolde ... dailies producer: additional photography
Vincent Ferro ... assistant colorist
Doug Garside ... dailies operator
Kevin Fairfax Harwood ... dailies technician
Harriet Kennedy ... Editorial Trainee
Thomas Kuo ... additional dailies film scanner
Dave Lee ... colorist: dailies
Molly MacCormack ... dailies film scanner
Paul McCullough ... dailies visual effects operator
Ryan Morris ... dailies visual effects operator
Yogi Patel ... Film Scanning
Calum Peters ... second assistant editor
Elizabeth Saltzman ... post-production assistant
Brett Schlaman ... 3d editor
Robert Sealey ... first assistant editor: UK
Jonathan Smiles ... dailies technician
Stefan Sonnenfeld ... executive producer for company 3/digital intermediate colorist
Ian Sullivan ... finishing accountant
Cody Vandenberg ... post-production coordinator
Matthew Wiggins ... post-production assistant
Derek Gilbert Zacho ... Dailies Operator

Location Management 

Caterina Boselli ... location coordinator
Duncan Broadfoot ... location manager: Jordan
Mally Chung ... supervising location manager
Matt Craufurd ... unit manager
Lex Donovan ... location manager
Akar Faraj ... locations
Jon Hills ... Studio Unit Manager
Jonny Hinsley ... location marshal: UK reshoots
Martin Joy ... supervising location manager
Jason Nightingale ... unit manager: Jordan
David O'Reilly ... location scout
Ania Polewiak ... location marshal: UK
Saeb Abul Ragheb ... location manager: Jordan
Zuhair Soudi ... unit manager: Jordan
Luke Stevenson ... Additional Photography
Carrick Welsh ... unit manager
Harrison Zemmel-Gallagher ... location marshal: UK

Music Department 

Cedric Baravaglio ... composer: teaser music
Sandy DeCrescent ... music contractor
Darin A. Drennan ... music adaptation
Mark Graham ... head of music preparation
Shawn Murphy ... music recorded and mixed by
Victor Pesavento ... music preparation
Jean-Gabriel Raynaud ... composer: teaser music
David James Rosen ... composer: trailer
William Ross ... conductor / orchestrator
John Williams ... conductor / orchestrator
Joe Zimmerman ... music preparation

Transportation Department 

Amer Ansouqa ... transportation captain: Jordan Unit
Jamie Barham ... Driver Pre Production Only Kathleen Kennedy
Jamie Barham ... Personal Driver To Katleen Kennedy: Pre Production Only
Darren Beaven ... driver to Oscar Isaac
Gary Birmingham ... transportation coordinator
Grant Burns ... driver: Nour Dardari
Warren Deluce ... Driver to Cast
Simon Dennis ... Driver: Cast
Wayne Green ... facilities account manager
Toby Hill ... action vehicles
Lee Isgar ... driver: Daisy Ridley
Stephen Lawrence ... for Callum Greene
Elliott Molyneux ... driver to joonas suotamo
Cian O'Driscoll ... Transport Assistant
Tony Power ... construction driver
Ken Price ... driver: camera truck main unit
Fares Rawas ... transportation assistant
Emma Savin ... 4x4 Driver
Danny Triphook ... transport assistant: Jordan
Dominique Tucker ... transportation coordinator: jordan
Ben Vokes ... office coordinator
Nigel White ... Driver: Victoria Mahoney / Victoria Mahoney
Peter Williams ... transportation coordinator

Other crew 

Waleed Al-Tal ... production assistant
Hazem Alagha ... catering coordinator:Jordan unit
Murad Ali ... technology supervisor
Umut Alkan ... base camp manager: Jordan
Diederick Appelcryn ... Facility Manager (credit only)
Ahmad Ashour ... base camp manager
Charlotte Ashworth ... stills manager
Nada Atieh ... production coordinator: Jordan
Asad Ayaz ... President of Marketing
Majd Baghdadi ... production assistant
Steven Baldwin ... assistant production coordinator
Tomas Battersby ... script coordinator: additional photography
Kiera Bell ... stand in: lieutenant connix
Anna Bennett Squire ... production assistant: overtime tracker
Daniel Blewett ... technology coordinator
Maxwell Boulton ... key production assistant
Maisie Buck ... production assistant: second unit
Lizzie Bull ... production coordinator: second unit
J.H. Carter ... set production assistant: additional photography
Scott Clooney ... Construction electrician
Kate Coggins ... Editor: Bts
Kit Conners ... key set production assistant: additional photography
Nicholas Connor ... production intern
Joe Cox ... set pa
Keith L. Craig ... production staff: Distribution
James Cross ... set production assistant
Katie Cruci ... Greens runner
Nour Dardari ... production controller
Mark Davies ... Head of Security: UK
Gabe de Kelaita ... production assistant
Arie Dekker ... body double
Leen Demashqieh ... assistant production coordinator
Natalie Demerjian ... crowd pa
Paul Denton ... Senior Technology Engineer
Adrian Derrick-Palmer ... stand-in: Finn
Vrushabh C. Doshi ... production intern
Charlotte Draper ... assistant: Ms. Kennedy
Erin Duffy ... production coordinator: distant location
Augustin Dukes ... assistant production coordinator
Jake Edwards ... production coordinator: additional photography
Robert Etall ... paramedic
Aled Evans ... Accounts Assistant: pre-production
Karen Fayerty ... Key Nurse
Conor Feltham ... crowd pa: daily
Sonja Field ... associate dialect coach
Polly Fletcher ... franchise accountant
Nathan Francis ... assistant accountant
Dawn Gilliam ... script supervisor
Yasmin Goosey ... franchise production assistant
Luke Greenaway ... Dailies studio Marshal
Quentin Guiavarc'h ... additional production assistant: 2nd unit
Robert Havill ... publicity assistant
Alexandra Hayes ... crowd pa
Lee Isgar ... assistant: Daisy Ridley
Aly Ivy ... head of technology
Jennifer K. Jacobs ... US Location Accountant
Runalaila Jalil-Loewenthal ... atris asset manager: Lucasfilm
Abi Jarvis ... crowd production assistant
Zak Jarvis ... studio unit pa
Jack Kelly ... location internet engineer
Jamie Kemp ... cast chef
Elizabeth Kerr ... assistant accountant
Andrew Klatter ... production assistant
Charles Larcombe ... assistant accountant
James Lau ... production assistant
Sarah Lawrence ... franchise department second assistant director
Elizabeth Lean ... franchise production assistant
Clem Leneghan ... Safety Consultant for the Walt Disney Company
Anthony Lowery ... set production assistant: dailies
Nicoletta Mani ... script supervisor: 2nd Unit
James Mann ... payroll accountant
Stacy Mann ... unit publicist
Max Marlow ... assets assistant: dailies
Jill McCullough ... dialect coach
Daniel McGraw ... production staff
Ashley McMorrow ... script coordinator
Brian Mear ... paramedic
Jack Millar ... set pa: additional photography
Aleysha Minns ... studio assistant
Billy Mitchell ... technology
Boo Motjuoadi ... production coordinator
Jack Murphy ... lock off pa and assets assistant: dailies
Michael Nassau ... los angeles
Zainab Nazir ... Production Safety Assistant / production assistant: Additional Photography
Sam Neale ... set pa: VFX unit
Katie Newitt ... creature fx production supervisor
Annabel Norbury ... assistant: Michelle Rejwan
Vincent Parker ... playback software engineer
Tamas Pataki ... Systems Engineer: ILM
Debs Paterson ... documentary filmmaker
Ann Pattison-Bingham ... physical production asset manager
Maria Christina Pal Pullen ... script supervisor trainee
Tom Reed ... assistant accountant
Anna Ringuet ... studio coordinator
James Rolfe ... film extra
Olivia Rust ... production secretary
Ed Ryan ... assets assistant: dailies
Farah Salah ... shipping coordinator
Josh Sales ... crowd pa/set pa: 2nd unit
Tamlyn Samuels ... assistant production coordinator: second unit
Andy Scott ... physical asset coordinator
Danielle Scott ... set pa: dailies
Samantha Seivwright ... horse dept
Duncan Sheffield ... Health & Safety Advisor: Dailies
Tareq Shuqom ... key production assistant
Lydia Smith ... sculpting modeller
Claire Stratton ... production assistant
Andy Surry ... production supervisor
Illias Thoms ... second unit set pa: dailies
Rebecca Timlett ... accounts trainee
Naomi Joy Todd ... dialect coach
Lee Towersey ... droid operator
Rob Townsend ... fire safety officer
Sarah Townsend ... assistant production coordinator cardington
Sarah Trowse ... production accountant
Martina Vazzoler ... script supervisor: splinter unit additional photography
Lyall Watkins ... Technology Engineer
James M. Waugh ... vice president: franchise content & strategy
Rachel Welch ... key first assistant accountant
Kyle Wetton ... senior digital asset manager
Stuart Whelan ... stand-in
Richard Wild ... chief meteorologist
Suzi Wilson ... assistant: Michelle Rejwan
Ella Wood ... set pa: second unit
Laura Wootton ... assistant: Callum Greene

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed