Edit
Tamara Drewe (2010) Poster

(2010)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stephen Frears

Writing Credits  

Posy Simmonds ... (graphic novel)
 
Moira Buffini ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

Gemma Arterton ... Tamara Drewe
Roger Allam ... Nicholas Hardiment
Bill Camp ... Glen McCreavy
Dominic Cooper ... Ben Sergeant
Luke Evans ... Andy Cobb
Tamsin Greig ... Beth Hardiment
Jessica Barden ... Jody Long
Charlotte Christie Charlotte Christie ... Casey Shaw
James Naughtie James Naughtie ... Interviewer
John Bett John Bett ... Diggory
Josie Taylor ... Zoe
Bronagh Gallagher ... Eustacia
Pippa Haywood ... Tess
Susan Wooldridge ... Penny Upminster
Amanda Lawrence ... Mary
Zahra Ahmadi ... Nadia Patel
Cheryl Campbell ... Lucetta
Alex Kelly Alex Kelly ... Jody's Mum
Emily Bruni ... Caitlin
Lola Frears Lola Frears ... Poppy Hardiment
Tom Allen ... Vintner
Patricia Quinn ... Posh Hippy
Walter Hall Walter Hall ... Army Geek
Joel Fry ... Steve Culley
Lois Winstone Lois Winstone ... Fran Redmond
Nathan Cooper Nathan Cooper ... 'Swipe' Band Member
Albert Clark Albert Clark ... Boss the Dog

Produced by 

Maya Amsellem ... executive producer
Hannah Farrell ... associate producer
Sharon Harel ... executive producer
Christine Langan ... executive producer
Alison Owen ... producer
Eve Schoukroun ... executive producer
Tracey Seaward ... producer
Paul Trijbits ... producer
Faye Ward ... associate producer

Music by 

Alexandre Desplat

Cinematography by 

Ben Davis ... director of photography

Film Editing by 

Mick Audsley

Casting By 

Leo Davis

Production Design by 

Alan Macdonald

Art Direction by 

Patrick Rolfe ... supervising art director
Chris Wyatt ... (as Christopher Wyatt)

Set Decoration by 

Tina Jones

Costume Design by 

Consolata Boyle

Makeup Department 

Cesar Alonso ... makeup effects technician
Beverley Binda ... make-up & hair artist
Kristyan Mallett ... prosthetics
Daniel Phillips ... make-up & hair designer
Tapio Salmi ... make-up & hair supervisor

Production Management 

Alistair Hopkins ... post-production supervisor
Samantha Knox-Johnston ... production manager (as Sam Knox-Johnston)

Second Unit Director or Assistant Director 

Samson Haveland ... third assistant director: additional photography (as Sam Haveland)
Zoe Liang ... third assistant director: additional photography
Karl Liegis ... third assistant director
Stuart Renfrew ... first assistant director
Tom Rye ... second assistant director
Adam Young ... assistant director: additional photography

Art Department 

Bart Bailey ... painter
Bruce Barnes ... studio supervisor
Otis A. Bell ... plaster labourer (as Otis Bell)
Bill Bush ... plasterer
Gillian Campbell ... scenic artist
Mat Campbell ... greens coordinator
Graham Caulfield ... drapes
John Cavo ... props: additional photography
David Chisholm ... props storeman
Temple Clark ... storyboard artist
Charlie Cobb ... portrait artist
Kelvin Cook ... dressing props
Gareth Cousins ... draughtsperson
Dan Crandon ... construction manager
Steve Deane ... carpenter (as Steve Dean)
Jonathan Downing ... props: additional photography
Katie Driscoll ... graphic designer
David Gray ... stand-by rigger (as Dave Gray)
Pat Hagerty ... rigger
Dean Hawley ... painter
Phil Hawley ... painter
Justin Hayzelden ... props: additional photography
Jason Htay ... chargehand carpenter
Tim Lanning ... head greensman
Vaidas Macionas ... greensman
Katrina Mackay ... stand-by art director (as Katrina Dunn)
Dan Marsden ... carpenter
Gary Martin ... props: additional photography
Campbell Mitchell ... chargehand stand-by props
John Moolenschot ... carpenter
Garry Moore ... stand-by carpenter
Marina Morris ... home economist
Lara Murray ... standby painter
John Palmer ... dressing props
Allen J. Polley ... prop master (as Allen Polley)
Elliott Polley ... props: additional photography
Joshua Polley ... dressing props (as Josh Polley)
Mitch Polley ... junior stand-by props
Jamie Powell ... hod plasterer
Tim Powis ... workshop supervisor
Jody Raynes ... scenic artist
Paul Rigby ... carpenter
Scott Rogers ... props: additional photography
Andy Skipsey ... props: additional photography
Mia Summerville ... art department runner
Kate Venner ... production buyer
Mark Wallis ... carpenter
Ivan Weightman ... assistant art director
Laurence Wells ... props: additional photography
William Wells ... dressing prop (as Billy Wells) / props: additional photography
Phil Wheeler ... painter
Mel Wignall ... greensman (as Melanie Thorpe)
Joe Willmott ... carpenter
Nick Wood ... hod scenic painter

Sound Department 

Mark Appleby ... adr recordist
Tom Deane ... adr recordist
Jennie Evans ... foley supervisor
Arthur Fenn ... sound: additional photography
James Glenton ... sound mix technician
Peter Lindsay ... production sound mixer
Christer Melén ... sound effects editor
Kate Morath ... sound maintenance
Ulf Olausson ... foley artist
Theotime Pardon ... sound assistant
Mike Prestwood Smith ... re-recording mixer
Johnathan Rush ... sound mix technician
Joakim Sundström ... supervising sound editor
Chris Treble ... re-recording mixer
David Turner ... sound studio manager
Paul Wrightson ... adr editor
Lionel Strutt ... adr coordinator (uncredited)
Chris Sturmer ... dolby sound consultant (uncredited)

Special Effects by 

Manex Efrem ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Antony Bluff ... visual effects
Piers Hampton ... visual effects producer
Will Hardwick ... visual effects
Claire McGrane ... visual effects
Mark Nelmes ... visual effects supervisor
Martin Ofori ... digital compositor
Pani Scott ... vfx editor (as Pani Ahmadi-Moore)
Zachary Bloom ... scanning and recording (uncredited)
Karsten Hecker ... imaging engineer (uncredited)

Stunts 

Nick Gillard ... stunt coordinator
Justin Pearson ... stunt double

Camera and Electrical Department 

Martin Bloye ... electrician: additional photography
Kerry Brown ... stills photographer: additional photography
Sonny Burdis ... best boy
Tony Burns ... electrician: additional photography (as Tony Burnes)
William Burns ... electrician: additional photography
Danny Butler ... electrician: additional photography (as Daniel Butler)
Trevor Carey ... rigger
Shaun Cobley ... focus puller: additional photography
Malcolm Cooper ... second assistant camera: dailies
Guy Cope ... stand-by rigger: re-shoots
Jason Dully ... clapper loader: additional photography
Guy Frost ... focus puller: additional photography
Scot Gill ... rigger
Stuart Godfrey ... grip: additional photography
Alan Hall ... clapper loader
Vic Hammond ... grip: additional photography
Darren Harvey ... electrician: additional photography
Edward Hayes ... electrician: additional photography
Steve Hideg ... crane/head technician: additional photography
Gary Hutchings ... grip: additional photography
Sacha Jones ... clapper loader: additional photography
John King ... electrician: additional photography
Ben Knight ... electrician: additional photography
Steve Macher ... rigger
Iain MacKay ... clapper loader: additional photography (as Iain Mackay)
David Maund ... grip: additional photography
Ginger McCarthy ... h.o.d. electrical rigger
Tom McFarling ... clapper loader: additional photography
Guy Minoli ... electrician
Stewart Monteith ... electrician
Will Morris ... camera trainee: main unit (as William Morris)
Julian Morson ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Peter Mountain ... stills photographer
Ronan Murphy ... grip: additional photography
Tim Neill ... electrician
Mark Packman ... electrician: additional photography
Steve Parker ... camera operator: additional photography
Mike Parsons ... genny operator
Ronnie Phillips ... electrician: additional photography
Tim Phillips ... clapper loader: additional photography
Toby Plaskitt ... grip
George Powell ... crane/head technician: additional photography
Clive Prior ... camera: b
Sam Renton ... first assistant camera: "a" camera
David Smith ... gaffer
Martin Smith ... rigger
Olly Tellett ... focus puller: additional photography
Pacu Trautvetter ... video assist operator
Gary Varney ... electrician: additional photography
David Wall ... electrician: additional photography (as David 'Jim' Wall)
Steve Walsh ... electrician
Andrew Watson ... electrician
Peter Wignall ... camera operator: additional photography
Andy Woodcock ... grip trainee
Ed Morris ... camera trainee: re-shoots (uncredited)
Paul Swann ... camera and equipment support (uncredited)

Casting Department 

Lissy Holm ... casting associate
Marcella Riordan ... adr voice casting

Costume and Wardrobe Department 

Sue Casey ... principal wardrobe mistress
Rosie Grant ... assistant costume designer
Yasemin Kascioglu ... costume trainee
Emma Lowe ... costume daily (as Emma Lloyd)
Marion Weise ... costume supervisor
Charlotte Wiseman ... assistant costume designer
Paul Yeowell ... principal costume stand-by
Sally Crees ... costume assistant: crowd (uncredited)

Editorial Department 

Helle Absalonsen ... senior DI producer
Susumu Asano ... look development colorist
Ben Bradley ... DI technical producer
Gilbert Carreras ... color timer
Sinéad Cronin ... on-line editor
Gaz Evans ... trainee assistant editor
Alex Gascoigne ... on-line editor
Lawrence Hook ... assistant on-line editor
Adam Inglis ... colorist
Garry Maddison ... 2k data scanning
Clive Noakes ... laboratory contact
Beth Pattinson ... development editor: BBC Films
Pani Scott ... first assistant editor (as Pani Ahmadi-Moore)
Natalie Silver ... 2k data scanning
Michael Alexander Winter ... delivery coordinator (as Michael Winter)

Location Management 

Jonah Coombes ... location manager
John Crampton ... locations unit manager
Fred Everitt ... location trainee
Amie Tridgell ... assistant location manager
Josh Yudkin ... key assistant location manager

Music Department 

David Arch ... soloist: piano
John Barrett ... assistant scoring engineer
Jean-Pascal Beintus ... orchestrator
Nicolas Charron ... orchestrator
Peter Clarke ... auricle operator
Alexandre Desplat ... orchestrations / programming
Andrew Dudman ... music mixer / music recordist
Karen Elliott ... music supervisor
Xavier Forcioli ... programming
Stanley Gabriel ... assistant engineer
Rebecca Gilliver ... soloist: cello
Siobhan Grealy ... soloist: flute
Carmine Lauri ... orchestra leader
Dominique Lemonnier ... score producer (as Solre Lemonnier)
Bryn Lewis ... soloist: harp
Tony Lewis ... music editor
Abbie Lister ... music clearances
London Symphony Orchestra ... music performed by
Chi-Yu Mo ... soloist: clarinet
Sylvain Morizet ... orchestrator
Claude Romano ... music preparation
Ralph Salmins ... soloist: drums
Norbert Vergonjeanne ... music preparation (as Norbert Vergonjanne)
Adam Walker ... soloist: flute

Transportation Department 

Garry Abbott ... minibus driver (as Gary Abbott)
Maurice Avery ... location driver (as Maurice 'Tex' Avery)
Mike Beaven ... unit driver
Allan Bradshaw ... unit driver
John Burden ... minibus driver
Sophie Burden ... minibus driver
Roy Clarke ... transportation captain
Malcolm Cooper ... facilities driver
Hendrik De Jonker ... facilities driver
Andrew Ellis ... vehicle technician
George Fraser ... facilities driver
Paul Howitt ... facilities driver
Christina Ledger ... facilities driver
Enyo Mortty ... unit driver
Piotr Walczak ... transport facilities manager
Gary Weekes ... action vehicle coordinator
Rob Wicks ... location driver

Other crew 

Aaron Anderson ... creative coordinator: UK Film Council
Caridad Angus ... stand-in: Gemma Arterton
Nick Atkinson ... creative coordinator: UK Film Council
Geraldine Atlee ... senior business affairs executive: UK Film Council
Stephanie Barker ... medical: additional photography
John Barnes ... security services
Chris Barnett ... caterer
Natalie Bass ... legal services: Lee & Thompson (as Natalie Usher)
Ryan Bohan ... key office production runner
Carl Boyce ... security services
Andy Brunskill ... assistant: Alison Owen
James Buckler ... production & delivery co-ordinator: BBC Films
Dominic Buttimore ... titles producer
Sally Caplan ... head of premiere fund: UK Film Council
Jillian Clark ... animal handler: 1st Choice Animals (as Jill Clark)
Diarmuid Coghlan ... first assistant accountant
Chris Collins ... development producer: UK Film Council (as Christopher Collins)
Charlie Coombes ... production runner
Ginger Corbett ... unit publicist: Premier PR
Cynthia De Souza ... UK Film Council
Rodney De Winter ... security services
Frazer Douglas ... stand-in
Linda Drew ... personal assistant: Stephen Frears
Penny Dyer ... dialect coach
Daniel Edwards ... caterer
Penny Eyles ... script supervisor
Lizzy Follows ... unit publicist: Premier PR (as Elizabeth Follows)
Samantha Gardner ... accommodation coordinator
Fionn Greger ... runner: London (as Fionn Groeger)
Linda Gregory ... production accountant
Jane Hawley ... production executive: BBC Films
Billy Hinshelwood ... legal services provided by
Vince Holden ... head of production finance: UK Film Council
Mel Holland ... coordinator: Notting Hill Films
Polly Hope ... production co-ordinator
Mick Hurrell ... health & safety advisor: JHA Safe T
Scott Jacobson ... assistant: Tracey Seaward
Steve Joberns ... accountancy services: Shipleys
Carrie Johnson ... medical: additional photography
Christina Jules ... financial controller: Ruby Films
Beth Hearn Keech ... assistant production co-ordinator
Gabby Le Rasle ... production co-ordinator
Hannah Leader ... lawyer: Notting Hill Films
Mercy Liao ... international sales: for WestEnd Films
Tony May ... security services
Lynsey Miller ... production coordinator: Ruby Films
Richard Morrison ... titles designer
Janie Nugent ... assistant: Tracey Seaward (as Janie Dowding)
Jackie O'Sullivan ... second assistant accountant
Simon Osborn ... legal & business affairs manager: BBC Films
Malcolm Pearce ... health & safety officer
Kate Penlington ... clearances
Ann Phillips ... development & acquisitions: WestEnd Films
Rebecca Pick ... legal services: Lee & Thompson
Jenny Reid ... script supervisor: additional photography
Toby Reisz ... electronic press kit: Feasible Films
Kylie Rutkowski ... assistant to executive producer: WestEnd Films
Graham Samels ... caterer
Neil Samels ... caterer
Anthony Stagles ... security services
Nicky Surressi ... security services (as Nicky 'Genie Boom' Surressi)
Mark Sweeney ... medical: additional photography
Ian Thomson ... publicist: Ruby Films
Kevin Towell ... security services
John William Turner ... key set production assistant (as John Turner)
Jeannie Udall ... unit nurse (as Jeanie Udall)
Dean Wares ... typographer
Dean Willmott ... security services
David Boaretto ... business affairs: Ruby Films (uncredited)
Kriss TheDish Brown ... satellite Internet & Wifi Engineer (uncredited)
Joanne Fox ... work experience runner (uncredited)
Mark Rowan ... health & safety advisor (uncredited)
Richard Wild ... weather consultant (uncredited)

Thanks 

Natasha Alderslade ... special thanks
Russell Allen ... special thanks
Isabel Begg ... special thanks
Fiona Burkeman ... special thanks
Neil Calder ... special thanks
David Campbell ... special thanks
Charlie Carter ... acknowledgment: Roger Allam photographed by
Jenne Casarotto ... special thanks
Judith Chan ... special thanks
St John Donald ... special thanks
Sue Greenleaves ... special thanks
Sofia Hagberg ... special thanks
Ruth Hayter ... special thanks
Anthony Jones ... special thanks
Simon Kelner ... special thanks
Sally Long-Innes ... special thanks
Lisa Mayo ... special thanks
Sinead Moran ... special thanks
Bernard Newman ... special thanks
Sheila Newman ... special thanks
Tim Newman ... special thanks
Sue Newton ... special thanks
Nigel Palmer ... special thanks
Derek Parkes ... special thanks
Ian Robinson ... special thanks
Marc Stevens ... special thanks: the LSO
Lucie Stoddart ... special thanks
Simon Taffe ... special thanks
Chris Tarren ... special thanks
Philip Wicks ... special thanks
Chris Witt ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed