Edit
"Star Trek: Enterprise" E² (TV Episode 2004) Poster

(TV Series)

(2004)

Full Cast & Crew

Directed by 

Roxann Dawson

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (based upon "Star Trek" created by)
 
Rick Berman ... (created by) &
Brannon Braga ... (created by)
 
Michael Sussman ... (written by) (as Mike Sussman)
 
André Bormanis ... (executive story editor)

Cast (in credits order)  

Scott Bakula ... Captain Jonathan Archer
John Billingsley ... Dr. Phlox
Jolene Blalock ... Sub-Commander T'Pol
Dominic Keating ... Lieutenant Malcolm Reed
Anthony Montgomery ... Ensign Travis Mayweather
Linda Park ... Ensign Hoshi Sato
Connor Trinneer ... Commander Charles 'Trip' Tucker III
Randy Oglesby ... Degra
Tucker Smallwood ... Xindi-Primate
Rick Worthy ... Jannar
Tess Lina ... Karyn Archer
David Andrews ... Lorian
Tom Schanley ... Greer
Steve Truitt ... Crewman #1

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
Chris Black ... co-executive producer
Brannon Braga ... executive producer
Manny Coto ... co-executive producer
John Farrell ... producer (as J.P. Farrell)
David A. Goodman ... consulting producer
Merri D. Howard ... supervising producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Phyllis Strong ... co-producer
Michael Sussman ... producer (as Mike Sussman)
Dawn Velazquez ... producer
Stephen Welke ... co-producer
Brad Yacobian ... co-producer

Music by 

Jay Chattaway

Cinematography by 

Marvin V. Rush ... director of photography

Film Editing by 

Daryl Baskin

Casting By 

Junie Lowry-Johnson
Ron Surma

Production Design by 

Herman F. Zimmerman ... (as Herman Zimmerman)

Makeup Department 

Gloria Pasqua Casny ... hair stylist
Roxy D'Alonzo ... special makeup effects artist
Suzanne Diaz ... makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore)
Roma Goddard ... hair stylist
Jeff Lewis ... makeup artist
Brad Look ... assistant makeup artist
Steven E. Anderson ... makeup artist (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael DeMeritt ... first assistant director

Art Department 

Alan Allinger ... propmaker foreman
Thomas J. Arp ... construction coordinator
Craig Binkley ... property master
Max Bozeman ... leadman
Tony Chavez ... carpenter
David Dunn ... set dresser
John Eaves ... concept artist
Alan Kobayashi ... graphic designer
John Nesterowicz ... assistant property master
Michael Okuda ... scenic art supervisor
Ahna Packard ... set designer
Charles Peter Russo ... assistant property master (as Charles Russo)

Sound Department 

Greg Agalsoff ... sound mixer
Ron Cooper ... boom operator
Erich Gann ... re-recording sound utility
Ashley Harvey ... sound editor (as T. Ashley Harvey)
Steve Kinsey ... sound mix technician / sound recordist
Chris Trent ... foley mixer
Bill Wistrom ... supervising sound editor
Dale Chaloukian ... dialogue editor (uncredited)

Special Effects by 

Jeffrey Baxter ... special effects
Dennis Yeager II ... special effects technician

Visual Effects by 

Steven Lloyd ... Senior Compositor/Digital Supervisor
Matt Scharf ... visual effects coordinator
Chris Zapara ... CG supervisor / visual effects
John Hirota ... visual effects compositor assistant (uncredited)

Stunts 

Shawn Crowder ... stunt double
Vince Deadrick Jr. ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Eric S. Adamson ... electrician
Ben Betts ... key video engineer
Armando Contreras ... key grip
Lance Dickinson ... lighting technician
Robert Eyslee ... best boy electric
Douglas Knapp ... camera operator
Jim Nygren ... first assistant camera
Denise Okuda ... video supervisor
Gary Tachell ... camera operator

Casting Department 

Christine Smith Shevchenko ... casting associate (as Christine L. Smith)

Music Department 

Jessica Harrison ... assistant

Transportation Department 

Gary Edelman ... transportation coordinator

Other crew 

Shelley Andagan ... production assistant
Juan Carlos Fernandez ... pre-production coordinator
Terry Matalas ... production associate
Doug Mirabello ... production assistant
George Montgomery ... title designer
Michael Okuda ... technical consultant
Catherine Pittman ... head animal trainer
Sarah Rissmiller ... production assistant
Linda Rowe ... animal trainer
Scott Rowe ... head animal trainer: dogs, cats
Lenore Sena ... first assistant accountant
Amanda Simonson ... assistant accountant (as Amanda Pooley)
Brannon Braga ... showrunner (uncredited)
Amy D'Alessandro ... titles (uncredited)
Evan English ... stand-in (uncredited)
Guillermo Lecuona ... title designer: main title sequence (uncredited)
Richard Sarstedt ... stand-in (uncredited)
Tiffany Turner ... body double: Jolene Blalock (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed