Edit
"Star Trek: Voyager" Workforce (TV Episode 2001) Poster

(TV Series)

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Allan Kroeker

Writing Credits  

Gene Roddenberry ... (based upon "Star Trek" created by)
 
Rick Berman ... (created by) &
Michael Piller ... (created by) &
Jeri Taylor ... (created by)
 
Kenneth Biller ... (written by) &
Bryan Fuller ... (written by)

Cast (in credits order)  

Kate Mulgrew ... Capt. Kathryn Janeway
Robert Beltran ... Cmdr. Chakotay
Roxann Dawson ... Lt. B'Elanna Torres
Robert Duncan McNeill ... Lt. Tom Paris
Ethan Phillips ... Neelix
Robert Picardo ... The Doctor
Tim Russ ... Lt. Tuvok
Jeri Ryan ... Seven of Nine
Garrett Wang ... Ensign Harry Kim
James Read ... Jaffen
Don Most ... Kadan
John Aniston ... Quarren Ambassador
Iona Morris ... Umali
Tom Virtue ... Supervisor
Michael Behrens Michael Behrens ... Coyote
Matthew J. Williamson Matthew J. Williamson ... Security Officer #2 (as Matt Williamson)
Akemi Royer Akemi Royer ... Med Tech
Robert Mammana ... Security Officer #1
Majel Barrett ... Voyager Computer (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
David Keith Anderson David Keith Anderson ... Ensign Ashmore (uncredited)
Tarik Ergin ... Lt. Ayala (uncredited)
Joyce Lasley Joyce Lasley ... Crewman Lydia Anderson (uncredited)
Mark Major ... Alien Worker (uncredited)
Stephen Pisani ... Alien (uncredited)

Produced by 

Rick Berman ... executive producer
Kenneth Biller ... executive producer
Brannon Braga ... consulting producer
John Farrell ... producer (as J.P. Farrell)
Bryan Fuller ... co-producer
Merri D. Howard ... supervising producer
James Kahn ... supervising producer
Peter Lauritson ... supervising producer
Dawn Velazquez ... co-producer
Stephen Welke ... associate producer
Brad Yacobian ... co-producer

Music by 

Dennis McCarthy

Cinematography by 

Marvin V. Rush ... director of photography

Film Editing by 

Tom Benko

Casting By 

Junie Lowry-Johnson
Ron Surma

Production Design by 

Richard D. James

Art Direction by 

Louise Dorton

Set Decoration by 

Jim Mees

Costume Design by 

Robert Blackman

Makeup Department 

Suzanne Diaz ... makeup artist (as Suzanne Diaz-Westmore)
Tina Hoffman ... makeup artist
Jeff Lewis ... makeup artist
Josée Normand ... hair designer
Viviane Normand ... hair stylist
Charlotte Parker ... hair stylist (as Charlotte A. Parker)
Michael Westmore ... makeup designer and supervisor
Scott Wheeler ... makeup artist
Erwin H. Kupitz ... wig designer (uncredited)

Production Management 

Brad Yacobian ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Michael DeMeritt ... second assistant director
Jerry Fleck ... first assistant director
Michael Risner ... second second assistant director

Art Department 

Anthony Bro ... set designer
Adolfo Castanon ... greensman
Geoffrey Mandel ... scenic artist
Denise Okuda ... computer & video supervisor
Michael Okuda ... scenic art supervisor
Eric Rood ... on-set dresser
Charles Peter Russo ... assistant property master (as Charles Russo)
Alan Sims ... property master
Al Smutko ... construction coordinator
Rick Sternbach ... senior illustrator
Andrea F. Davis ... propmaker (uncredited)
Michael W. Moore ... prop maker (uncredited) / props (uncredited)

Sound Department 

Alan Bernard ... sound mixer
Dale Chaloukian ... sound editor
Ashley Harvey ... sound editor (as T. Ashley Harvey)
Bill Henderson ... re-recording stage engineer
Paul E. Miller ... utility sound
Masanobu 'Tomi' Tomita ... sound editor (as Masanobu Tomita)
Chris Trent ... foley mixer
Jerry Trent ... foley artist
Bill Wistrom ... supervising sound editor
James Wolvington ... supervising sound effects editor (as Jim Wolvington)

Special Effects by 

Richard Ratliff ... special effects

Visual Effects by 

Elizabeth Castro ... visual effects coordinator
Dan Curry ... visual effects producer
Paul Hill ... digital compositor
Ed Hoffmeister ... visual effects assistant editor (as Edward Hoffmeister)
Armen V. Kevorkian ... visual effects associate
David Lombardi ... CGI supervisor
Brandon MacDougall ... computer modeler
Mark Miller ... VFX Executive Producer
Ronald B. Moore ... visual effects supervisor
David R. Morton ... CGI supervisor (as David Morton)
Gregory Rainoff ... animator
Matt Scharf ... visual effects producer
John Teska ... animator / computer modeler
Chris Zapara ... visual effects
Chad Zimmerman ... visual effects coordinator
Jeffrey Baxter ... digital artist (uncredited) / digital compositor (uncredited)
John Hirota ... visual effects compositor assistant (uncredited)

Stunts 

Dennis Madalone ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Gavin Ames ... steadicam operator
Ben Betts ... video operator
Randy Burgess ... first company grip
Frank Detone Jr. ... grip
Robert Eyslee ... best boy electric
Douglas Knapp ... camera operator
William L. Peets ... chief lighting technician (as Bill Peets)

Casting Department 

Nan Dutton ... original casting
Helen Mossler ... casting executive
Chadwick Struck ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Carol Kunz ... wardrobe supervisor
Kimberley Shull ... key costumer
Jamie Thomas ... key costumer

Editorial Department 

Monique K. Chambers ... post-production coordinator
David Koeppel ... assistant editor (as David A. Koeppel)

Music Department 

Jerry Goldsmith ... composer: theme music
Gerry Sackman ... music editor

Script and Continuity Department 

Jan Rudolph ... script supervisor

Other crew 

Maggie Allen ... pre-production coordinator
Denise Benz ... first assistant accountant
André Bormanis ... science consultant
Dan Curry ... title designer: main title
Robert Doherty ... story editor
Joanna Fuller ... production associate
Gayliann Harvey ... production assistant: art department
Jeremy Z. Leo ... production assistant
Eric Norman ... assistant to producers
Michael O'Halloran ... production associate
Michael Okuda ... technical consultant
Diane Overdiek ... production coordinator
Michael Piller ... creative consultant
David Rossi ... production associate
Lenore Sena ... first assistant accountant
Suzie Shimizu ... production accountant (as Suzi Shimizu)
Rick Sternbach ... technical consultant
Jeri Taylor ... creative consultant
Michael Taylor ... executive story editor
Kenneth Biller ... showrunner (uncredited)
Jeremy Lang ... systems engineer: Foundation Imaging (uncredited)
Laurie Morgenthal ... power pod technician (uncredited)
Richard Sarstedt ... stand-in (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed