Edit
Plughead Rewired: Circuitry Man II (1994) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Lovy
Steven Lovy

Writing Credits (in alphabetical order)  

Robert Lovy
Steven Lovy

Cast (in credits order) verified as complete  

Vernon Wells ... Plughead
Deborah Shelton ... Kyle
Jim Metzler ... Danner
Dennis Christopher ... Leech
Nicholas Worth ... Rock
Traci Lords ... Norma
Paul Willson ... Beany
Andy Goldberg Andy Goldberg ... Squaid
Tom Kenny ... Guru
George Murdock ... Senator Riley
Bill Bolender ... Pvt. Richards
George 'Buck' Flower ... Jerry
Gigi Gaston Gigi Gaston ... Rider
Lauren Gould Lauren Gould ... Technician
Bob M. Unzueta Bob M. Unzueta ... Banshungee #1
Rick Kahana Rick Kahana ... Banshungee #2
Bridget Marks Bridget Marks ... Jeannie
Steven Reich Steven Reich ... Hermit
Judy Tenuta ... Transportation Officer

Produced by 

Robert M. Bennett ... executive producer
Paul Colichman ... executive producer
Miles A. Copeland III ... executive producer
Robert Lovy ... co-producer
Steven Lovy ... co-producer
Steven Reich ... producer
Paul Rich ... executive producer
John Schouweiler ... line producer

Music by 

Tim Kelly

Cinematography by 

Stephen Timberlake

Film Editing by 

David Dresher

Casting By 

Donald Paul Pemrick

Production Design by 

Robert Lovy

Art Direction by 

Brian F. McCabe

Set Decoration by 

Elizabeth Frank

Costume Design by 

Angela Balogh-Calin

Makeup Department 

Ela Barczewska ... makeup artist (as Elizabeth Barczewska)
Linda Hardy ... key makeup artist
Laura Markert ... assistant makeup artist

Production Management 

John Schouweiler ... unit production manager
Andrew M. Stewart ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Andrea A. Friedland ... second second assistant director
Gina Graham ... assistant director: second unit
Suzie Pelissier ... second assistant director
Jeanine Rohn ... first assistant director
Mark A. Shelton ... second unit director

Art Department 

Joel Adams ... storyboard artist
Tracy Bailey ... art department coordinator / conceptual designer
Leslie Munro Grenier ... conceptual designer / property assistant
Tamara Murphy ... on-set dresser
W.C. Nearhood Jr. ... lead man
Susan Patton ... set dresser (as Susan Lamson)
Tim Y. Wetzel ... property master
Wendy Wolverton ... property assistant

Sound Department 

Deb Adair ... foley recordist
Jack Bornoff ... sound mixer: second unit
Patrick Cabral ... foley artist (as Pat Cabral)
Mike Draghi ... re-recording mixer / sound editor
Patrick M. Griffith ... supervising sound editor
Sylvie Lee Griffith ... sound editor
Ethan Holzman ... dialogue editor
Angela Huff ... dialogue editor
Wayne Scott Joness ... sound editor
Ted Lobinger ... dialogue editor
Dave Maiden ... adr recordist
Jeff Mar ... dialogue editor
Cynthia Merrill ... foley artist
Bill Morrow ... dialogue editor
Lynn Rein ... sound editor
D.J. Ritchie ... production sound mixer
Greg Schorer ... sound editor
Ernie Sheesley ... sound editor
Brian Slack ... stereo sound consultant
Lev L. Spiro ... boom operator
Roland N. Thai ... sound editor
Daniel W. Victor Jr. ... stereo sound consultant
Michael Wetherwax ... sound editor
James G. Williams ... re-recording mixer

Special Effects by 

Roy Knyrim ... supervising special effects designer
Jerry Macaluso ... supervising special effects designer
Ron Peters ... special effects prop maker
Scott Tebeau ... lead special effects technician

Visual Effects by 

Anthony Doublin ... special visual effects creator

Stunts 

Chuck Borden ... stunt coordinator
Dyanna Lynn ... stunts
Dennis Madalone ... stunts
'Wild' Bill Mock ... stunts
Michael R. Thayer ... stunts
Chester E. Tripp III ... stunts (as Chester E. Tripp)

Camera and Electrical Department 

Wayne I. Eulert ... best boy electric
John Farris ... first assistant camera
Anne Fishbein ... still photographer
Jeff Fry ... second assistant camera
Bruce Jagoda ... electrician: second unit
Spook James ... grip (as Nathaniel James)
Rick Kelly ... grip
Jeffrey Kincheloe ... best boy grip (as Jeffrey Allen Kincheloe)
Keith A. Markham ... dolly grip
Brian Mussetter ... second assistant camera: second unit
C. Roy Nigra ... best boy grip
John Paszkiewicz ... first assistant camera: second unit
Douglas M. Pavone ... grip
George Phillips ... gaffer
Richard Quinn ... electrician
Ralph Scherer ... key grip
Domenic Sfreddo ... electrician
Mark A. Shelton ... director of photography: second unit
Michael Stocks ... key grip
Jeff Fry ... camera operator: "b" camera (uncredited)

Casting Department 

Allen Revivo ... casting associate

Costume and Wardrobe Department 

Anita Louise Brown ... wardrobe intern
Ellen Sedor ... wardrobe supervisor
Lisa Stemmler ... wardrobe intern

Editorial Department 

Jill M. Blaisdell ... additional scenes editor
Fay Bolah ... apprentice film editor
Tzarina V. Edillon ... associate film editor
Craig Mayo ... apprentice film editor
Ray Morfino ... color timer
Guy Sappington ... assistant film editor

Location Management 

Paul Wilson ... location manager

Music Department 

Kevin Benson ... music supervisor
Jonas Thaler ... music editor

Script and Continuity Department 

Louise Demetre ... script supervisor (as Louise Kobrak)
Renee Mandel ... script supervisor: second unit

Transportation Department 

Eric Miller ... transportation coordinator

Other crew 

Neal Adams ... conceptual design
Angie Bonner ... production assistant
Andrew Buchanan ... production assistant
Joseph Cornell ... special effects technician
Michael Fayne ... production assistant
Gina Graham ... production assistant
Matt Kessler ... craft service
Eric Miller ... production coordinator
Brett Newkirk ... pyrotechnic supervisor
Dale Newkirk ... director of pyrotechnics
Dan Parks ... craft service
Karen Spencer ... production accountant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page


Recently Viewed